Itt a nyár, igazi forró hangulat van Magyarországon, hőségriadó szinte minden nap.
Kutatások bizonyították, hogy a koncentrációra, a munkavégzésre a legrosszabb hatása a melegnek van, azaz a hőmérséklet növekedésével csökken a hatékonyságunk.
Az, hogy kinek mi az a meleg, ami már „káros” a munkavégzésére, egyénileg eltérő, de fontos tudnunk, hogy mindannyiunkra hatással van valamilyen formában.
A meleg nemcsak a hatékonyságunkat, hanem a szervezeti kompetenciánkat is tudja negatívan befolyásolni, azaz kevésbé leszünk együttműködőek, könnyebben kibillenünk a belső békénkből, a frusztrációs szintünk alacsonyabb.
A legkézenfekvőbb megoldás, amennyiben lehetséges, a klímával való hűtés. Amennyire ez hatásos, annyira tud ellentéteket gerjeszteni a munkatársak között: mindenkinek más a hőérzete, az iroda egyes pontjain általában más az erőssége, valaki érzékeny rá, könnyen megfázik klímás szobában stb.
Nagyon fontos, hogy próbáljuk meg megtalálni a közös pontot, amivel mindenki egyet tud érteni:
○ Szakaszosan kapcsoljuk be – nem feltétlenül kell egész nap mennie, ha ez megoldható,
○ Módosítsuk, variáljuk a levegő hőfokát vagy a fújás erősségét,
○ Cseréljünk asztalokat, munkastációt ideiglenesen a klímához igazodva.
A legfontosabb, hogy megértsük, elfogadjuk a másik álláspontját, hőérzetét, legyünk nyitottak és ez esetben kompromisszumkészek, hogy mindenki a lehetőségekhez mérten megtartsa a hatékonyságát a munkában.
Általában van egy törzsidő, vagy egy fix munkaidő, amikor bent kell lenni az irodában, ehhez igazítjuk a megbeszéléseket, az ügyfélszolgálatot, az ügyféltalálkozókat.
Érdemes átgondolni, hogyan tudnánk pár hétre a legnagyobb forróságban rugalmasak lenni ezen a téren:
○ Korábbi munkakezdés: amennyiben 1-2 órával korábbra tudjuk hozni a kezdést, úgy a munka egy része még kellemesebb hőmérsékletben zajlik, illetve a délután 4-6 között tetőző hőséget is ki tudjuk kerülni,
○ Több szünet: rugalmasabban kezelni a szüneteket, ösztönözni a munkatársakat, hogy álljanak fel a géptől, mert sokkal hamarabb elfáradunk, lelassul a gondolkodásunk a melegben,
○ Délutáni szieszta: nem véletlen délen a szieszta fogalma, amikor a hőségben megpihennek, nem erőltetik a munkát – ideiglenesen hogyan lehetne mini sziesztát beiktatni az irodai életünkbe, akár csak fél órát, amikor megengedjük a testünknek, szellemünknek, hogy pihenjen, töltődjön.
A munkaidő sok helyen szigorúan szabályozott, mégis érdemes átgondolni, hogyan támogatná a vezetői rugalmasságunk a hatékonyságot ezen a téren.
Sokat tudunk javítani a hőérzetünkön, az energiaszintünkön az irodában pár egyszerű trükkel:
○ Borsmenta olaj a tarkóra: pár csepp és az értágító hatása miatt olyan, mintha hirtelen 5 fokot csökkenne a hőmérséklet körülöttünk. Igaz, erős illata van, és utána feltétlenül mossunk kezet, de hosszan tartó hatása megkönnyíti elviselni a hőséget, főleg ott, ahol nincs klíma.
○ Könnyed ebéd: az emésztésünk sok energiát használ fel, így sok hőt is termel. Érdemes a forró napokban hidegebb, könnyebb salátát, levest, halat, gyümölcsöket enni. Szuper ötlet egy nagy közös dinnye behűtve, amit a délutáni órákban közösen el lehet fogyasztani!
○ Citromos víz behűtve: pár szelet citrom a kancsóba, behűtve és kész is a friss limonádé. A kancsót elég mindig újratölteni vízzel, benne maradhatnak a citromkarikák, és így egész nap lesz frissítő italunk.
○ Fagyi-délután: nincs is jobb, mint egy közös fagyizás! Ha a HR-nek van rá kerete, akár központilag is be lehet szerezni a fagyit, egyfajta hűsítő juttatás a munkatársaknak a forró napokra (ez esetben figyeljünk az ételérzékenységre is). De ha nincs, szobánként lehet venni közösen egy doboz fagyit, amit kávéba is lehet tenni és máris jobb a hangulatunk, kapunk egy kis lökést a délutáni munkavégzéshez!
Bármit is teszünk ebben a hőségben a hatékonyságunk megtartásáért, mindig gondoljunk arra, hogy nemcsak minket zavar ez a meleg, hanem a munkatársainkat is.
Próbáljunk meg elnézőbbek lenni a hibák kapcsán, nyitottak és rugalmasak önmagunk és mások irányába is.
Csodás nyarat kívánunk és hűsítő perceket munka közben is!
Írta:
Tóth Gabriella Réka
További bejegyzéseink